
Na początku działały sekcje: lekkoatletyczna, piłki nożnej, tenisa stołowego i szachów. Z rozwiązanego towarzystwa „Sokół” do klubu przeszli zapaśnicy. W okresie międzywojennym największe sukcesy w „Sokole” odnosili zawodnicy: Franciszek Pielorz – zdobył mistrzostwo Śląska w zapasach (waga średnia) i uzyskał wysokie lokaty w mistrzostwach Polski. Zajął także piąte miejsce w mistrzostwach Europy w 1938 roku w Rumunii. W tym samym czasie zapaśnicze wicemistrzostwo Polski w wadze średniej zdobył Klemens Stolorz. W okresie 1937/38 dwukrotnym mistrzem Śląska w wadze ciężkiej został Józef Golaszczyk. Wicemistrzostwo Śląska w wadze średniej w 1937 roku zdobył Franciszek Kosyrczyk, mistrzostwo Śląska w wadze ciężkiej wywalczył w tym samym roku Edward Korczyk, zaś w wadze półśredniej Roman Malcherek. Dołożył on także wicemistrzostwo Polski, wywalczone w Warszawie. Na uwagę zasługuje również trzecia pozycja Józefa Komandery, zdobyte w katowickich zawodach gimnastycznych w 1938 roku, podczas zlotu „Sokoła”. Na wzmiankę zasługuje jeszcze zapaśnik, Franciszek Synowiec, który w 1937 roku zdobył mistrzostwo Śląska juniorów oraz zajął trzecie miejsce w stylu wolnym na mistrzostwach Polski w Kozienicach. Po wojnie największe sukcesy odnieśli zapaśnicy: Franciszek Pielorz, mistrz Polski w 1947 roku (wicemistrzami zostali wtedy Roman Malcherek i Norbert Kasperczyk). Po 1947 roku imielińscy zapaśnicy stanowili prawdziwą potęgę i zajmowali czołowe lokaty nie tylko w regionie, ale także na zawodach rangi krajowej. W 1959 roku zajęli drugie miejsce na drużynowych mistrzostwach Polski rozegranych w Swarzędzu. Przez kilka lat trenerem zapaśników był Józef Golaszczyk, wielki sportowiec, sędzia wojewódzki i państwowy. Przez dłuższy czas „Pogoń” Imielin była organizatorem Turnieju Zapaśniczego Dzieci im. Franciszka Pielorza. Niestety po spaleniu się hali sportowej, turniei już nie organizowano. Ostatni odbył się 11 listopada 1995 roku w sali gimnastycznej SP nr 1. Obecnie sekcja ta już nie funkcjonuje. Przed wojną klub był bez finansowego opiekuna i utrzymywał się ze składek członkowskich. Po wojnie założycielami klubu byli: Antoni Byczek, Paweł Byczek, Józef Goczoł, Jan Kasperczyk, Gedeon Kostka, Konrad Mikunda i Rudolf Gnieżka. W latach pięćdziesiątych powstały sekcje kolarska i motorowa. Nie działały jednak długo. W 1958 roku przebudowano boisko i otrzymało ono dzisiejszy kształt. Od początku istnienia klubu działała sekcja piłki nożnej. Drużyna grała długie lata klasie „B”. W 1952 roku prezesem klubu został Franciszek Synowiec. Jako grający prezes w drużynie piłkarskiej, wprowadził on wówczas drużynę do klasy „A”. Sukces ten powtórzył jeszcze kilka razy później. Od 1980 roku jest on honorowym prezesem klubu. Od września 2004 do czerwca 2006 pierwsza jedenastka grała w lidze okręgowej.
W sezonie 2006/2007 drużyna Pogoni grała w Klasie A w podokręgu katowickim.
Obecnie drużyna seniorów gra w klasie okręgowej do której awansowała w sezonie 2003/04 i gra obecnie 12 sezon na tym szczeblu rozgrywek.
Aktualnie klub jest najbardziej rozwiniętym stowarzyszenie w Imielinie , które liczy ponad 200 zawodników.
W klubie aktualnie działa 7 grup młodzieżowych oraz 3 grupy seniorskie jak również są prowadzone treningi w dwóch grupach bramkarskich.